Az életünkben az egyik legfontosabb pénzügyi döntés a gyermekünk jövőjének biztosítása, hiszen nagy előnyt jelenthet, ha a nagykorúságát elérve már egy biztos anyagi háttérrel tudja kezdeni életét. Az NN Biztosító megbízásából készült, reprezentatív kutatás adatai szerint az előtakarékossági helyzet nem túl kedvező hazánkban.
A 3-14 éves gyermekeket nevelő szülőknek ötödénél is kisebb része tesz félre rendszeresen. Az eredmények arra is rámutatnak, hogy a szülők 73 százaléka fontosnak érzi gyermeke továbbtanulását és 81 százalék tulajdonít kiemelt jelentőséget annak, hogy a gyermek minél hamarabb önálló legyen, ennek ellenére mindössze a családok felének van olyan megtakarítása, amellyel kifejezetten a gyermeket szeretné támogatni.
Egy korábbi kutatás szerint azonban Magyarországon a fiatalok fele havi rendszerességgel takarékoskodik. Elsősorban a saját lakás vásárlására tesznek félre, utazásra, illetve egyéb fogyasztási típusú kiadásokra.
Ezt támasztja alá az Econventio-teszt legfrissebb eredménye is, amely szerint a diákok 91%-a fontosnak tartja a pénzügyi tervezést, illetve a válaszadó diákok 73,3 százaléka rendelkezik valamilyen megtakarítással. Továbbá az OECD két – 2010-ben, illetve 2015-ben elvégzett – kutatása is azt mutatja, hogy a két felmérés között eltelt időszakban nőtt a megtakarítással rendelkezők aránya Magyarországon és körülbelül a lakosság 60 százaléka tudná mintegy 3 hónapig fenntartani magát, ha a fő jövedelemforrása megszűnne.
Érdemes tehát felelősségteljesen gondolnunk a jövőre, már csak azért is, mert tudjuk, hogy minden pénzbe kerül, a tanulás, a lakhatás, esetleg egy külföldi út, és ha kicsit is előrelátóak vagyunk, és pénzügyileg tudatosan tervezünk, akkor biztosan megkönnyíthetjük majd saját, illetve gyermekünk életét is.
Kiss Beatrix
Pénzügyi Tudatosság Projekt